Už Vám bylo 18 let?


Gustav Frištenský

(1879–1957)

Naše pivo Litovel vaříme v duchu tradice klasickými postupy a z těch nejkvalitnějších surovin. Minulost nás k tomu zavazuje, neboť Pivovar Litovel vybudovali nadšení lidé s cílem nabízet skvělé pivo, které v sobě nese stopu kraje, ve kterém je zrozeno. Tyto významné osobnosti zasáhly do osudu jedinečného zlatavého moku z Hané a neoddělitelně k jeho historii patří.

S litovelským pivovarem je neodmyslitelně svázán nejlepší český zápasník všech dob Gustav Frištenský. Narodil se 11. května roku 1879 v Kamhajku u Křečhoře nedaleko Kolína a již odmala by znám svou fyzickou silou, kterou pěstoval při práci na poli – válcoval, oral, vodil koňské i volské potahy. Ve čtrnácti letech se začal učit kovářem, ale kvůli zranění v kovářské dílně se začal učit řezníkem. Již jako vyučený vyrazil na zkušenou do světa a nastoupil v Brně u řezníka Moritze Soffera. Začal navštěvovat místní Sokol a vstoupil do atletického klubu Hellas, kde v klubových závodech v roce 1899 nenašel přemožitele.

Již o čtyři roky později se stal v Rotterdamu amatérským mistrem Evropy v řeckořímském zápase. Po svém návratu byl donucen opustit zaměstnání, rozhodl se proto věnovat zápasu profesionálně.

Svou manželku Miroslavu Ellederovou potkal v roce 1906, kdy mu na závodech v Litovli předala kytici růží. Byla dcerou prvního litovelského sládka Josefa Elledera, se kterou po svatbě v roce 1908 bydlel až do roku 1917 přímo ve správní budově pivovaru. Na pivovarské zahradě také trénoval. Poté se manželé přestěhovali do vilky, která bezprostředně sousedila s pivovarem. Před jejími dveřmi jsou dodnes zavěšeny kruhy, na kterých se musel každý návštěvník udržet. Silou zápasníka Frištenského je inspirován speciál Litovel Gustav, třináctistupňové nefiltrované polotmavé pivo. V muzeu si také můžete prohlédnout jeho pivní korbel.