Šest z deseti českých žen patří mezi „pivařky“.
Litovel, 20. září 2017 – Ležák neboli lager je vůbec nejrozšířenější pivo na světě. Patří mezi spodně kvašená piva. To znamená, že po skončení hlavního kvašení musí ještě delší čas ležet v tanku, aby dozrálo. Jedině tak se správně spojí chuť chmele a ječmene, která tvoří jeho typickou hořkost a plnost. Klasikou v našich hospodách jsou světlé ležáky – třeba dvanáctka Litovel Premium.
Černé pivní drahokamy
Ležák může být černý jako uhel a chutnat jako karamel, káva, a dokonce i čokoláda. Tmavý ležák vznikne, když se spojí více druhů barevných sladů a hořký chmel. Vědci už k naší smůle vyvrátili, že by po černém pivu rostly větší vnady. Ale určitě vám dodá hodně energie – takže pozor na kalorie! Ochutnat můžete třeba Litovel Premium Dark, pivo, které je vysoce ceněné na tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích.
Ovocné mixy nás baví
Kdo by si v parném počasí nedal osvěžující pivo s příchutí citronu, grepu, pomela nebo třeba pomeranče? Ochucená piva možná podle pivních puritánů nejsou tím pravým pivem, ve skutečnosti se ovšem základ pro kvalitní zástupce této „ovocné rodiny“ připravuje podobně jako tradiční pivo. Po skončení kvašení se ale smísí s ovocnými extrakty. Třeba Litovel Červený pomeranč má jen 2 % alkoholu, takže se vám z něj nezamotá hlava.
Pivo za volant patří, pokud je free
Nealkoholické pivo neboli „free“ či „fríčko“ je ideální volba pro řidičky. Ale pozor, méně alkoholu sice znamená méně kalorií, ale i tak má průměrně každé pivo 203 kcal, což je asi tolik, co celá porce lososa (100 g) nebo plný talíř hranolků (100 g).
Ochutnejte britské „rychlokvašky“
Svrchně kvašená piva k nám přišla hlavně z Velké Británie a Belgie. Poznáte je často podle zákalu na dně lahve, který svědčí o tom, že pivo není filtrované. Patří mezi ně stále populárnější ale, svrchně kvašené většinou polotmavé pivo s kratší délkou dozrávání. Má výrazně hořkou plnou chuť a specifickou, například květinově-kořeněnou vůni jako třeba Litovel ALE.
Osvěžení ducha i pleti
Pšeničná piva neboli weissbier patří také mezi svrchně kvašená piva. Osvěžující pivo z pšeničného sladu se dřív vařilo hlavně v německy mluvících zemích. Je lehké a ideální pro rychlé letní osvěžení. A protože obsahuje hodně vitamínů ze skupiny B, je výborné pro zdraví kůže. Tedy pokud těch půllitrů nevypijeme moc, protože příliš mnoho alkoholu pleť naopak vysouší.
Dvanáctka nemá 12 % alkoholu
Spousta lidí si myslí, že „desítka“ má v sobě 10 % alkoholu a „dvanáctka“ 12 %. Chyba! Nejde o procento alkoholu v pivu, ale o obsah původního extraktu mladiny. Mladina vzniká, když se vzájemně promísí slad, chmel a voda na varně na začátku procesu vaření piva. Desítka mívá kolem 4,2 % obsahu alkoholu a dvanáctka asi 5 %.